Několik poznámek k historii hasičů v Trojanech

Hasičský sbor v Trojanech byl založen oproti sousedním obcím později.  Až po nařízení okresního úřadu a okresní hasičské jednoty v Kralovicích se 2. dubna 1941 sešla schůze, byl ustaven přípravný výbor ve složení: Josef Havlík (tehdejší starosta obce) předseda, Josef Fait jednatel, František Let pokladník, Václav Urban velitel a Miloslav Kabát.

Za činné členy přistoupili: Bohuslav Soukup, František Beneš č. 2, František Let, Josef Frankovec, Václav Havlík, Václav Valeš, Jan a Josef Preisnger, František, Václav a Josef Lenc, Karel Kříž, Josef Kronďák,  Václav Baxa, Jaroslav Jánský, František a Bohuslav Telín, Josef Koura a Václav Beneš. (19 činných členů)

Přispívající: Václav Urban, Vojtěch Koura, František Let st., Josef Frankovec, Josef Havlík, Josef Preisinger st., František Reitmeier, Karel Kříž, Jan Gros, Alois Holcingr, Václav Telín, Antonín Šimandl, Matěj Nový, Miloslav Kabát, Jan Švůger, Josef Fait, František Beneš č.p 23 a František Sinkule. (18 přispívajících)

Ustavení sboru muselo být následně potvrzeno okresním úřadem a okresní hasičskou jednotou v Kralovicích. Ustavující valná hromada se sešla 16. listopadu téhož roku a ustavila své řádné orgány ve složení: starosta František Beneš č.p 23, velitel František Let, podvelitel       Bohuslav Soukup, jednatel František Beneš č.p 2. Jednání probíhalo v místním hostinci „U Soukupů“, za okresní hasičskou jednotu vystupoval řídící učitel z Potvorova pan Benát. Hlavním problémem bylo získání prostředků pro zakoupení motorové stříkačky, výběr vhodného typu (bylo rozhodnuto zakoupit stroj od firmy Stratílek). Obec poskytla záruku do výše 55 tisíc Kč. Stříkačka byla po dalších jednáních objednána v ceně 41500 Kč a výstroj pro 10 členů za 4400 Kč. Nápis na stříkačku byl zadán: „Hasičský sbor Trojany  ­– Trojan  1941“(k vlastnímu dodání stroje ovšem došlo později). Sbor neměl v té době potřebnou garáž (zbrojnic)i a tak byla stříkačka provizorně uložena ve stodole pana F. Beneše č.p 2 než bude postavena obecní požární zbrojnice. Dlouho se nedařilo najít vhodné místo, návrh umístit ji na obecní návsi neprošel pro blízkost silniční komunikace a tak po dlouhých průtazích byla spolu s místním národním výborem svépomocně vybudována při obecní cestě přístavbou ke stodole pana Jánského č.p 26 až v roce 1950. Dalším dlouholetým problémem, trvajícím dodnes, je dostatečný zdroj vody v případě požáru. Několikrát se opravoval malý a silně znečišťovaný rybníček na návsi, později zřízena provizorní vodní nádrž na zamokřených loukách tehdy obhospodařovaných místním JZD. Nepříliš úspěšným pokusem bylo i přehrazení potoka pod vesnicí, mimo jiné i pro velký výškový rozdíl k místu případného zásahu.

Přes tyto ztížené podmínky probíhal i odborný výcvik úspěšně, cvičil se nácvik požárního útoku, ovládání stříkačky, pozornost byla věnována i odbornému proškolování aktivních členů. Požární družstvo se na příklad v roce 1964 zúčastnilo oslavy 60. výročí založení Hasičského sboru v sousední obci Mladotice. Bohatá byla zejména společenská a kulturní činnost, hasiči připravili několik úspěšných divadelních představení. (Mimořádný ohlas mělo provedení „Z českých mlýnů“ s V. Havlíkem v roli krajánka Šafránka). Sál v místním hostinci byl na větší akce příliš malý a tak bylo v r. 1946 u příležitosti 1. výročí osvobození uvedeno vlastenecké představení „Lešetínský kovář“ v lesíku „Na Špitále“. V titulní roli byl vynikající pan František Beneš.  Sbor se zúčastnil i dalších společenských akcí, oblíbené byly i společné akce s hasiči z Bukoviny „Na Skalce“, zejména k výročí upálení mistra Jana Husa nebo v předvečer výročí narození T.G. Masaryka. Projev míval řídící učitel pan Řezáč a po zapálení vatry přítomní mohli sledovat záře obdobných ohňů na manětínských kopcích. Hasiči pořádali společenské plesy, pouťové taneční zábavy. Po uzavření místního hostince se pouťové zábavy pořádaly „na parketě“, na dvoře pana Soukupa, na návsi i u nově postavené obecní úřadovny (poslední v roce 1964). Přípravy plesů a tanečních zábav se zúčastnila celá vesnice, dokonce se hospodyňky přispívaly svými lístky na maso, aby i v dobách potravinových přídělů se mohla pohostit kapela a podobně.

V letních měsících byly i zásahy u lesních požárů kolem železniční trati, členové se velice aktivně zúčastnili stavby zmíněné budovy MNV v roce 1958.

Veškerá činnost sboru se neobešla bez obětavé práce většiny členů. Za všechny si připomenutí zaslouží p. František Beneš č.p 2, bývalý dlouholetý starosta a jednatel sboru a vynikající představitel charakterních rolí v ochotnických představeních. Za celoživotní práci mu byla v roce 1964 udělena medaile ÚV ČSPO k 100. výročí založení.

Zaznamenal Václav Sinkule, člen od roku 1946. V Trojanech 4.11.2015